Jelenlegi hely

Több évtizedes elmélet igazolódott be az autizmusról

A Cambridge-i Egyetem és a dán Állami Serum Intézet kutatói kiderítették, hogy a genetika mellett mi az a másik faktor, ami még döntően beleszól az autizmus spektrumzavar kialakulásába – meglepő módon még mindig nem a védőoltások, hanem a magzatfejlődés alatt a magzatot ért szteroid nemi hormonok a sorsdöntők. Ezzel egy húszéves elmélet igazolódott be az autizmus kialakulásának egyik okáról, olvasható egy sajtóközleményben.

A Molecular Psychiatry tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint most először vizsgálták az ösztrogén nevű nemi hormon szerepét a zavar kialakulásában. Ugyanez a kutatócsapat még 2015-ben négy prenatális szteroidhormon mennyiségét mérte meg a kutatásban résztvevő szülők magzatvizéből, közülük kettő úgynevezett androgénét is, és kimutatták, hogy magasabb volt az arányuk azoknál a terhességeknél, ahonnan autizmus spektrumzavaros fiúgyermek született. Ezek az androgének egyébként is nagyobb mennyiségben vannak jelen a fiú magzatokban, mint a lányokban, ez magyarázhatja, hogy arányosan miért van több autista fiú, mint lány.

Most ugyanez a kutatócsoport megvizsgálta a 2015-ös, köztük később 98 autizmus spektrumzavaros babát szülő kísérleti alany magzatvizét újra, de most az ösztrogén nevű szteroid nemi hormonra szűrt. Ez azért fontos, mert a korábban vizsgált hormonok jó része is közvetlenül átalakul ösztrogénné. Az ösztrogén szintje sokkal magasabb volt azoknál az anyáknál a magzatvízben, akik autista gyereknek adtak életet, mint a 177 egészséges babát szülő nők esetében.

A magas ösztrogénszint még pontosabban jósolta meg az autizmus kialakulását, mint a korábban vizsgált magas androgén hormonszint.

A kutatók szerint ez azért fontos felfedezés, mert így sikerült megállapítani az autizmus spektrumzavar kialakulásának másik fontos okát: az első számú tényező nyilvánvalóan a genetika, de ezután a magzatvízben található hormonok mennyisége és aránya is rengeteget számíthat. Valószínűleg ezek a hormonok lépnek kölcsönhatásba a hajlamosító génekkel.

A kutatás következő állomása az lesz, hogy megállapítsák, honnan jönnek a szóban forgó hormonok: a babától, az anyától, vagy a méhlepényből. A kutatók szeretnék azt is megérteni, hogy ugyanezek a folyamatok játszódnak-e le az autizmus spektrumzavarban szenvedő lány babáknál is.

Forrás: https://24.hu/tudomany/2019/08/06/autizmus-hormonok-elmelet-osztrogen/?fbclid=IwAR3unBDhPndWGjHRNoY1iRHh0VTozFBEMLoUuC9TtHRDwK5NJmadNZ6B_aU 

Fotó: iStock

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére