TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS, DIGITÁLIS TÉRKÉPPEL, MOST MÁR NYÍREGYHÁZÁN IS

A futás népszerûsége évek óta töretlenül növekszik Magyarországon. Szakemberek szerint nemcsak fizikális, hanem mentális frissességet is nyújt. Erõsebbek és kitartóbbak leszünk tõle, a lélekre gyakorolt hatása pedig felér egy jó terápiával. Ráadásul meg lehet fûszerezni játékokkal, kalandokkal is: ilyen a tájékozódási futás, amelynek egy negyven pontból álló, digitálisan követhetõ pályája most már Nyíregyházán is létezik.

A tájékozódási futás az egyik legõsibb sportág: az õsembernek is az élete függött attól, hogy üldözõi elõl vissza tud-e menekülni védelmet nyújtó barlangjához, vagy eltalál-e számára fontos helyekre. Népszerûsége pedig, azóta is töretlen, hiszen itt szellemi és fizikai feladatot egyszerre kell megoldani. Lényege, hogy a tájfutó egy számára ismeretlen ellenõrzõ pontokból álló pályán halad végig térkép segítségével, és a térképen megjelölt ellenõrzõ pontokat kell megkeresnie a terepen, majd a legrövidebb idõ alatt a célba érnie.

ÚJ FORMÁJA A SZÓRAKOZÁSNAK A

tájfutás fõ eszköze a speciálisan tájékozódási futásra elkészített térkép, mely a turistatérképeknél jóval részletesebb (méretaránya általában 1:15000 vagy 1:10000). Lassan ezt váltják le a digitális térképek, mint például az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás, amelynek elsõ itteni pályáját a nyíregyházi Zelei Ferenc alkotta meg, és amely már 2 hete mindenki számára elérhetõ. Az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás egy új formája a szórakozásnak, a tájékozódásnak és a sportnak. Egy digitális formában használható tájékozódási futó térkép, vagyis itt már nincs szükség a nagyméretû papír térképekre.

INGYENESEN ELÉRHETÕ

Ez egy ingyenes alkalmazás, amit okostelefonra kell letölteni. Ennek segítségével könnyen meg lehet nézni, hogy a közelben létezik-e tájfutóknak kijelölt pálya. Aki Nyíregyházán tölti le, az a közelben két ilyet is talál: az egyiket Harangodon, a másikat pedig a Bujtosi Városligetben. Az utóbbi térképe alig két hete érhetõ el – tájékoztatta szerkesztõségünket Zelei Ferenc.

40 PONTBÓL ÁLL

Nyíregyháza elsõ ilyen, a tájékozódási futást kedvelõknek szóló, 40 pontból álló pályája a Bujtost és környékét érinti: a Hunyadi utca–Szegfû utca–Család utca–Jég utca közötti területet, illetve magát a városligetet. Ezen a behatárolt részen 40 megkeresendõ pontot határoztunk meg, amit a digitális térkép is jelez a futóknak. Ez egy úgynevezett szabad pontfogásos pálya, ami azt jelenti, hogy a 40 pont tetszõleges sorrendben érinthetõ. A feladat: az összes pontot megkeresni minél rövidebb idõ alatt, de tetszõleges számú pontokból álló saját pálya is teljesíthetõ. Az idõeredmények és a teljesítés útvonala azonnal megtekinthetõ az alkalmazáson keresztül, és összehasonlítható más futók eredményeivel. A következõ várható helyszín: Sóstói-erdõ, Erdei Tornapálya rajt és céllal.

Forrás: Napló

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Láthatatlan maszkjaink – 13 kedvenc idézetünk az álarcokról

Láthatatlan maszkjaink – 15 kedvenc idézetünk az álarcokról

„Az álarcok változnak, de a komédiás ugyanaz marad.” – Gondolatok a mindennapi maszkjainkról.
Nyegle gyerekből sportos ifjú? Beszélgetés a Z módszer oktatójával

Szülőként előbb-utóbb sokan szembesülünk gyermekeink civilizációs életből fakadó problémáival. Abban is biztosan egyetértünk, hogy mindannyian testiekben is teljes életet élő embereket szeretnénk nevelni, s ehhez bizony elengedhetetlen a test jóllétével való foglalkozás már kicsi kortól. Hogyan induljunk neki, hogyan motiválhatunk egy kisgyereket?
Programajánló a Magyar kultúra napjára. Mit csinálsz január 22-én?

Gondolnád, hogy 26 éve minden január 22-én megünnepeljük a Himnusz születésnapját?  A Magyar Kultúra napjának hívják, évről évre egyre több helyen és izgalmasabb programokkal emlékezve meg erre a mindnyájunknak fontos születésnapról.
Családi pótlék utalása 2021-ben - itt vannak a pontos dátumok és az összegek

Mely napokon kapjuk kézhez a családi pótlékot? A hivatalos folyósítási dátumok és a családi pótlék összege 2021-ben.