TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS, DIGITÁLIS TÉRKÉPPEL, MOST MÁR NYÍREGYHÁZÁN IS

A futás népszerûsége évek óta töretlenül növekszik Magyarországon. Szakemberek szerint nemcsak fizikális, hanem mentális frissességet is nyújt. Erõsebbek és kitartóbbak leszünk tõle, a lélekre gyakorolt hatása pedig felér egy jó terápiával. Ráadásul meg lehet fûszerezni játékokkal, kalandokkal is: ilyen a tájékozódási futás, amelynek egy negyven pontból álló, digitálisan követhetõ pályája most már Nyíregyházán is létezik.

A tájékozódási futás az egyik legõsibb sportág: az õsembernek is az élete függött attól, hogy üldözõi elõl vissza tud-e menekülni védelmet nyújtó barlangjához, vagy eltalál-e számára fontos helyekre. Népszerûsége pedig, azóta is töretlen, hiszen itt szellemi és fizikai feladatot egyszerre kell megoldani. Lényege, hogy a tájfutó egy számára ismeretlen ellenõrzõ pontokból álló pályán halad végig térkép segítségével, és a térképen megjelölt ellenõrzõ pontokat kell megkeresnie a terepen, majd a legrövidebb idõ alatt a célba érnie.

ÚJ FORMÁJA A SZÓRAKOZÁSNAK A

tájfutás fõ eszköze a speciálisan tájékozódási futásra elkészített térkép, mely a turistatérképeknél jóval részletesebb (méretaránya általában 1:15000 vagy 1:10000). Lassan ezt váltják le a digitális térképek, mint például az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás, amelynek elsõ itteni pályáját a nyíregyházi Zelei Ferenc alkotta meg, és amely már 2 hete mindenki számára elérhetõ. Az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás egy új formája a szórakozásnak, a tájékozódásnak és a sportnak. Egy digitális formában használható tájékozódási futó térkép, vagyis itt már nincs szükség a nagyméretû papír térképekre.

INGYENESEN ELÉRHETÕ

Ez egy ingyenes alkalmazás, amit okostelefonra kell letölteni. Ennek segítségével könnyen meg lehet nézni, hogy a közelben létezik-e tájfutóknak kijelölt pálya. Aki Nyíregyházán tölti le, az a közelben két ilyet is talál: az egyiket Harangodon, a másikat pedig a Bujtosi Városligetben. Az utóbbi térképe alig két hete érhetõ el – tájékoztatta szerkesztõségünket Zelei Ferenc.

40 PONTBÓL ÁLL

Nyíregyháza elsõ ilyen, a tájékozódási futást kedvelõknek szóló, 40 pontból álló pályája a Bujtost és környékét érinti: a Hunyadi utca–Szegfû utca–Család utca–Jég utca közötti területet, illetve magát a városligetet. Ezen a behatárolt részen 40 megkeresendõ pontot határoztunk meg, amit a digitális térkép is jelez a futóknak. Ez egy úgynevezett szabad pontfogásos pálya, ami azt jelenti, hogy a 40 pont tetszõleges sorrendben érinthetõ. A feladat: az összes pontot megkeresni minél rövidebb idõ alatt, de tetszõleges számú pontokból álló saját pálya is teljesíthetõ. Az idõeredmények és a teljesítés útvonala azonnal megtekinthetõ az alkalmazáson keresztül, és összehasonlítható más futók eredményeivel. A következõ várható helyszín: Sóstói-erdõ, Erdei Tornapálya rajt és céllal.

Forrás: Napló

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Készíts saját Állatkertet! - 10 részes nyomtatható kreatív kézműveskedés és játék

A Fővárosi Állatkert oldalán ingyenesen letölthető és nyomtatható kreatív sorozatot találtunk, ami az alkotókedvű állatbarátoknak szól. Készítsd el saját állatkertedet! Az elefántoktól a majmokig, a szavannák lakóitól a kengurukig sok állattal megismerkedhettek, rejtvények, színezők és más kézműves foglalkoztatók várnak.
Fiús kontra lányos anyukák – tényleg van különbség?

Balett, pörgős szoknya és színes hajcsatok, vagy foci, toronyépítés és mászókáról ugrálás?
Kincsre bukkantam, avagy hogyan táplálták anyáink 40 éve csecsemőiket

Sokan mondják, hogy 6 hónapos kor előtt kizárólag anyatejet szabad adni a babának, mások meg azt, hogy már 3 hónaposan is elkezdhető a hozzátáplálás.
Az első itthoni vakációs nap margójára… avagy hogyan boruljunk ki már az első napon

Alig várod, hogy elkezdődjön a vakáció, és végre együtt legyél a gyerekekkel. Tele vagy kreatív ötletekkel, ideákkal... aztán a nap végén már visszaszámolsz az első óvodai vagy tanítási napot várva. Ismerős?