TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS, DIGITÁLIS TÉRKÉPPEL, MOST MÁR NYÍREGYHÁZÁN IS

A futás népszerûsége évek óta töretlenül növekszik Magyarországon. Szakemberek szerint nemcsak fizikális, hanem mentális frissességet is nyújt. Erõsebbek és kitartóbbak leszünk tõle, a lélekre gyakorolt hatása pedig felér egy jó terápiával. Ráadásul meg lehet fûszerezni játékokkal, kalandokkal is: ilyen a tájékozódási futás, amelynek egy negyven pontból álló, digitálisan követhetõ pályája most már Nyíregyházán is létezik.

A tájékozódási futás az egyik legõsibb sportág: az õsembernek is az élete függött attól, hogy üldözõi elõl vissza tud-e menekülni védelmet nyújtó barlangjához, vagy eltalál-e számára fontos helyekre. Népszerûsége pedig, azóta is töretlen, hiszen itt szellemi és fizikai feladatot egyszerre kell megoldani. Lényege, hogy a tájfutó egy számára ismeretlen ellenõrzõ pontokból álló pályán halad végig térkép segítségével, és a térképen megjelölt ellenõrzõ pontokat kell megkeresnie a terepen, majd a legrövidebb idõ alatt a célba érnie.

ÚJ FORMÁJA A SZÓRAKOZÁSNAK A

tájfutás fõ eszköze a speciálisan tájékozódási futásra elkészített térkép, mely a turistatérképeknél jóval részletesebb (méretaránya általában 1:15000 vagy 1:10000). Lassan ezt váltják le a digitális térképek, mint például az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás, amelynek elsõ itteni pályáját a nyíregyházi Zelei Ferenc alkotta meg, és amely már 2 hete mindenki számára elérhetõ. Az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás egy új formája a szórakozásnak, a tájékozódásnak és a sportnak. Egy digitális formában használható tájékozódási futó térkép, vagyis itt már nincs szükség a nagyméretû papír térképekre.

INGYENESEN ELÉRHETÕ

Ez egy ingyenes alkalmazás, amit okostelefonra kell letölteni. Ennek segítségével könnyen meg lehet nézni, hogy a közelben létezik-e tájfutóknak kijelölt pálya. Aki Nyíregyházán tölti le, az a közelben két ilyet is talál: az egyiket Harangodon, a másikat pedig a Bujtosi Városligetben. Az utóbbi térképe alig két hete érhetõ el – tájékoztatta szerkesztõségünket Zelei Ferenc.

40 PONTBÓL ÁLL

Nyíregyháza elsõ ilyen, a tájékozódási futást kedvelõknek szóló, 40 pontból álló pályája a Bujtost és környékét érinti: a Hunyadi utca–Szegfû utca–Család utca–Jég utca közötti területet, illetve magát a városligetet. Ezen a behatárolt részen 40 megkeresendõ pontot határoztunk meg, amit a digitális térkép is jelez a futóknak. Ez egy úgynevezett szabad pontfogásos pálya, ami azt jelenti, hogy a 40 pont tetszõleges sorrendben érinthetõ. A feladat: az összes pontot megkeresni minél rövidebb idõ alatt, de tetszõleges számú pontokból álló saját pálya is teljesíthetõ. Az idõeredmények és a teljesítés útvonala azonnal megtekinthetõ az alkalmazáson keresztül, és összehasonlítható más futók eredményeivel. A következõ várható helyszín: Sóstói-erdõ, Erdei Tornapálya rajt és céllal.

Forrás: Napló

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.