Jelenlegi hely

TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS, DIGITÁLIS TÉRKÉPPEL, MOST MÁR NYÍREGYHÁZÁN IS

A futás népszerûsége évek óta töretlenül növekszik Magyarországon. Szakemberek szerint nemcsak fizikális, hanem mentális frissességet is nyújt. Erõsebbek és kitartóbbak leszünk tõle, a lélekre gyakorolt hatása pedig felér egy jó terápiával. Ráadásul meg lehet fûszerezni játékokkal, kalandokkal is: ilyen a tájékozódási futás, amelynek egy negyven pontból álló, digitálisan követhetõ pályája most már Nyíregyházán is létezik.

A tájékozódási futás az egyik legõsibb sportág: az õsembernek is az élete függött attól, hogy üldözõi elõl vissza tud-e menekülni védelmet nyújtó barlangjához, vagy eltalál-e számára fontos helyekre. Népszerûsége pedig, azóta is töretlen, hiszen itt szellemi és fizikai feladatot egyszerre kell megoldani. Lényege, hogy a tájfutó egy számára ismeretlen ellenõrzõ pontokból álló pályán halad végig térkép segítségével, és a térképen megjelölt ellenõrzõ pontokat kell megkeresnie a terepen, majd a legrövidebb idõ alatt a célba érnie.

ÚJ FORMÁJA A SZÓRAKOZÁSNAK A

tájfutás fõ eszköze a speciálisan tájékozódási futásra elkészített térkép, mely a turistatérképeknél jóval részletesebb (méretaránya általában 1:15000 vagy 1:10000). Lassan ezt váltják le a digitális térképek, mint például az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás, amelynek elsõ itteni pályáját a nyíregyházi Zelei Ferenc alkotta meg, és amely már 2 hete mindenki számára elérhetõ. Az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás egy új formája a szórakozásnak, a tájékozódásnak és a sportnak. Egy digitális formában használható tájékozódási futó térkép, vagyis itt már nincs szükség a nagyméretû papír térképekre.

INGYENESEN ELÉRHETÕ

 Ez egy ingyenes alkalmazás, amit okostelefonra kell letölteni. Ennek segítségével könnyen meg lehet nézni, hogy a közelben létezik-e tájfutóknak kijelölt pálya. Aki Nyíregyházán tölti le, az a közelben két ilyet is talál: az egyiket Harangodon, a másikat pedig a Bujtosi Városligetben. Az utóbbi térképe alig két hete érhetõ el – tájékoztatta szerkesztõségünket Zelei Ferenc.

40 PONTBÓL ÁLL

 Nyíregyháza elsõ ilyen, a tájékozódási futást kedvelõknek szóló, 40 pontból álló pályája a Bujtost és környékét érinti: a Hunyadi utca–Szegfû utca–Család utca–Jég utca közötti területet, illetve magát a városligetet. Ezen a behatárolt részen 40 megkeresendõ pontot határoztunk meg, amit a digitális térkép is jelez a futóknak. Ez egy úgynevezett szabad pontfogásos pálya, ami azt jelenti, hogy a 40 pont tetszõleges sorrendben érinthetõ. A feladat: az összes pontot megkeresni minél rövidebb idõ alatt, de tetszõleges számú pontokból álló saját pálya is teljesíthetõ. Az idõeredmények és a teljesítés útvonala azonnal megtekinthetõ az alkalmazáson keresztül, és összehasonlítható más futók eredményeivel. A következõ várható helyszín: Sóstói-erdõ, Erdei Tornapálya rajt és céllal.

 

Forrás: Napló

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére