Jelenlegi hely

Mire jó az önismeret?

Vannak olyan időszakaszaink, hónapok, évek, évtizedek, kinél hogy, amikor egyértelmű számunkra, hogy kik vagyunk a világban, milyen szerepet töltünk be, és többé-kevésbé eredményesen állunk helyt az életünk fontos területein.

Aztán vannak azok az időszakok, amit valamilyen változás indít be, és számunkra eddig ismeretlen helyzetben találjuk magunkat. Akár új, eddig még ismeretlen életszakaszba kezdünk, például ilyen az önállósodás, egy új párkapcsolat, egy új munkahely vagy karrier, családalapítás. De előfordul, hogy egy nem várt akadályt gördít elénk az élet, például egy elbocsátást, egy betegséget, egy életmódváltásra kényszerítő állapotot - nagy valószínűséggel az új helyzet az addigiakhoz képest egyszerre sokkal több energiát kíván tőlünk.

Van, hogy összeszorított foggal, de végigcsináljuk, és úgy látjuk, hogy működik.

De mi történik akkor, ha azt látjuk, az addigi megoldási módszereinkből nem csak hogy nincs elég, de nem működnek igazán jól az új helyzetben?

Az ember fantasztikusan rugalmas, és így vagy úgy, de képes megtalálni a módját annak, hogy megküzdjön a nehézségekkel. De olykor ez nem megy egyedül, és nem azért, mert az illető gyenge, buta, vagy tehetetlen.

Nehéz helyzetben, stressz alatt a figyelmünk beszűkül, és nehezebben jutnak eszünkbe teljesen új megoldások vagy megközelítések - ilyenkor nem tudunk a kereteken kívül, "out of the box" gondolkozni. Ilyenkor egy pszichológiai tanácsadói folyamat sokat segíthet. Egy ilyen folyamat sokszor "csak" abból áll, hogy a szakember megteremti azt a biztonságos, bizalmi közeget számodra, amiben egy kicsit megnyugodhatsz, és segít feltenni azokat a kérdéseket, amikre nem biztos, hogy szorult helyzetedben gondoltál volna.

Ilyen helyzet mindenkivel előfordul élete során legalább néhány alkalommal. Így tanulunk alkalmazkodni új helyzetekhez, és így tanulunk meg óhatatlanul is új dolgokat magunkról, a kitartásunkról, a teherbírásunkról, sokszor egészen új pozitív tulajdonságokat felfedezve magunkban.

De hogy jön ide az önismeret?

Az önismeret azonban ennél tágabb fogalom. Nem csak egy pszichológiai tanácsadási folyamathoz köthető, épp ellenkezőleg: az önismeret folyamatos tanulás és tapasztalás magunkról, ahogyan az életünkben, a munkánkban, a kapcsolatainkban létezünk. Épp ez a szépsége a dolognak, hiszen a pszichológiai folyamat elindíthatja, továbblendítheti, segíthet neki, de végső soron a te életed tapasztalatai és döntései alakítják.

És miért is jó az önismeret?

Az önismeret például azért jó, mert általa megtudod magadról, miben vagy jó, és mire van szükséged, hogy jól legyél. Tudod és elfogadod magadról, hogy például az egyedüllét feltölt, vagy hogy fontos számodra a szeretteiddel együtt töltött idő és mély beszélgetések. Meg tudod választani azokat a helyzeteket, amikor ezek teljesülnek, és nemet tudsz mondani azokra, amik hosszú távon nem okoznak örömet az életedben. Tudod kommunikálni mások felé is, hogy mire van szükséged.

Az önismeret azért is jó, mert általa tudod magadról, hogyan szoktál reagálni különböző helyzetekben, így megtanulhatod, hogyan segíthetsz magadon például amikor nyomás alatt vagy, izgulsz, vagy tehetetlennek érzed magad.
Hajlamos vagy ilyenkor a negatív gondolatokra? Türelmetlenebb vagy másokkal? Még keményebb vagy saját magaddal szemben? Ha ezeket tudod magadról, az már az első lépés ahhoz, hogy jobban tudd kezelni ezeket a helyzeteket.

Ha ismered magad, akkor tudod magadról, mik a gyenge pontjaid. Tudod, ezek közül mi az, amin dolgoznod kell, hogy előrébb juss. Tudod, hogy ezek közül mi az, amiben egyszerűen csak nem vagy kimondottan jó, és ezzel teljesen jól együtt tudsz élni.

Ha van önismereted, akkor tudod, hogy lesznek napok, amikor békében vagy magaddal, és lesznek napok, amikor nehéz jó fényben látnod magad. 

Ha van önismereted, akkor tudod, hogy bármi, amit tudsz magadról, még változhat: vagy az életed formál, vagy te magad keresed a kihívásokat, vagy mindkettő. Tudod magadról, hogy nem vagy állandó, és nincs kőbe vésve mindaz, amit eddig megismertél magadból. És tudod, hogy bármikor alakíthatsz és változtathatsz rajta.

 

May Nikolett
pszichológus, autogén tréning gyakorlatvezető, toborzás-kiválasztási tanácsadó
További infó

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére