Már látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 71. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.

A Vörsi Betlehem története

Advent első vasárnapjára készült el a Vörsi Betlehem. Közép-Európa legnagyobb betlehemének a története egészen 1948-ig nyúlik vissza. Egy falubeli kezdeményezés hatására lebontották a Jézus Szíve oltárt a templomon belül, és annak helyére egy kisebb betlehemet építettek.

Ma már több mint 60 négyzetméteren csodálhatják meg látogatói advent első vasárnapjától kezdve egészen január végéig. Az óriási betlehem gipszből, az ember és állati figurákat leszámítva pedig kizárólag természetes anyagokból készül.

2018-ban 3 köbméternyi tuja, 20 darab fenyőfa, és négy köbméternyi faanyag eredménye volt hetvenedik alkalommal látható. A betlehem felépülése ma már 8-10 napon keresztül zajlik, és kizárólag a falubeliek kitartó és jól megszervezett csapatmunkája.

Minden évben teljesen más elrendezéssel, folyamatos újításokkal várja több tízezres hazai és külföldi látogatóit.

Vörsi Adventi Vásár

Idén először adventi vásárt is szerveznek a falubeliek, hogy meghitt hangulatot, étkezési és pihenési lehetőséget teremtsenek a falut és a betlehemet megtekinteni vágyó utazóknak. A vásárban kapható többek között forralt vörös és fehér bor, forralt tea, pálinkák, minőségi borok, valamint hagyományos falusi ételek (lángos, hurka) fogadják a látogatókat.

Betlehemi pásztorjáték

Az adventi időszakban minden vasárnap 14 órától ünnepi szentmise várja nem csak a falubelieket, hanem az odaérkezőket is. A miséket pedig minden alkalommal Betlehemi Pásztorjáték követi. Falubeli szokás szerint betlehemezők járják a falut és bábjátékkal játszanak el egy betlehemi pásztorjátékot, hogy minél nagyobb figyelem övezze a Szent Családot.

A bábtáncoltatás hagyománya Vörsön régmúltra tekint vissza, az idősek szerint már több, mint száz éve is járták így a falut a pásztorok. Családokhoz mennek el a betlehemi örömhírrel.

A falusi ruhába öltözött figurákkal eljátszott történet karácsonyi öröménekléssel párosul, így válik a falu életének részévé Jézus, ki megszületett.

A Szent Márton Templom Budapestről érkezve leggyorsabban az M7-es autópályán keresztül a 175-ös lehajtónál, Battyánpuszta irányából közelíthető meg. (A GPS-be elegendő a Vörs, templom címszavakat használni, és máris irányt mutat számunkra.)

A vörsi betlehem 2019. december 1-től 2020. február 2-ig mindennap látogatható 9:00 – 17:00 óráig a Szent Márton Püspök Templomban (Vörs 8711  Ady Endre utca 6.).

Forrás

- Budapestimami -

Készíts saját Állatkertet! - 10 részes nyomtatható kreatív kézműveskedés és játék

A Fővárosi Állatkert oldalán ingyenesen letölthető és nyomtatható kreatív sorozatot találtunk, ami az alkotókedvű állatbarátoknak szól. Készítsd el saját állatkertedet! Az elefántoktól a majmokig, a szavannák lakóitól a kengurukig sok állattal megismerkedhettek, rejtvények, színezők és más kézműves foglalkoztatók várnak.
Fiús kontra lányos anyukák – tényleg van különbség?

Balett, pörgős szoknya és színes hajcsatok, vagy foci, toronyépítés és mászókáról ugrálás?
Kincsre bukkantam, avagy hogyan táplálták anyáink 40 éve csecsemőiket

Sokan mondják, hogy 6 hónapos kor előtt kizárólag anyatejet szabad adni a babának, mások meg azt, hogy már 3 hónaposan is elkezdhető a hozzátáplálás.
Az első itthoni vakációs nap margójára… avagy hogyan boruljunk ki már az első napon

Alig várod, hogy elkezdődjön a vakáció, és végre együtt legyél a gyerekekkel. Tele vagy kreatív ötletekkel, ideákkal... aztán a nap végén már visszaszámolsz az első óvodai vagy tanítási napot várva. Ismerős?