Jelenlegi hely

Július 2-ától már nem kötelező az AFP-szűrés

Július 2-ától nem kötelező az AFP- (alfa-fetoprotein) vizsgálat, azt csak akkor végzik el, ha a kismamát kezelő szakember ezt kéri - közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kedden az MTI-vel.

Az OEP sajtóinformációkra reagálva azt írta, nem igaz az a megállapítás, hogy a pénztár "július 1-jétől nem finanszírozza a tömeges szűrést". Hozzátették: továbbra is finanszírozott ellátásról van szó, csak annak elvégzése július 2-ától már nem kötelező. Ha viszont a kismamát kezelő szakember az AFP-szűrés mellett dönt, akkor azt az OEP továbbra is finanszírozza.

A közlemény szerint a közfinanszírozott ellátásokat felsoroló rendelet egy melléklete továbbra is tartalmazza az említett szűrés kódját.

A Down Egyesület hétfőn késő este azt közölte az MTI-vel, hogy az OEP július elsejétől már nem fizeti a várandósok AFP-vizsgálatát. Úgy vélik, az eddig a 16. terhességi héten elvégzett vérvizsgálat az alkalmazott szűrőeljárások közül a legkevésbé megbízható volt, sok olyan esetben is eltérést mutatott, amikor nem állt fenn genetikai elváltozás.

Kitértek arra: üdvözlendő, hogy a vizsgálat már nem része a rutineljárásnak, de hasonlóan örvendetes lenne, ha a kromoszóma-rendellenességek - a leginkább a Down-szindrómás magzatok - kiszűrésére történő igyekezet közben nagyobb körültekintéssel járnának el.

A szervezet közölte, a minisztérium szakmai protokollja a Down-szindróma várandósság alatti diagnosztizálásának fontosságát jelenleg abban jelöli meg, hogy "így a Down-kóros újszülött világrahozatala megelőzhető". A diagnosztikus beavatkozásoknak ugyanakkor az egyesület szerint a leendő szülők informálását kellene célozniuk.

 

Forrás: MTI

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Illatos kincs a bokrokról – ezért érdemes most bodzát gyűjteni

Illatos kincs a bokrokról – ezért érdemes most bodzát gyűjteni

Május végén és június elején országszerte virágzik a bodza, amely nemcsak az utak mentén és erdőszéleken illatozik, hanem igazi konyhai és házipatikai kincs is. Sokan ilyenkor indulnak kosárral bodzát szedni, hiszen néhány marék virágból egész évre elegendő szörp, tea vagy akár különleges finomság készülhet.
Május 1 - A májusfa ünnepe

Május 1 - A májusfa ünnepe

Falvainkban az elmúlt években újra divatba jött a májusfa állítás. Tudjátok, mit jelnet?
Az egyik legfontosabb izmunk- mégis alig tornáztatjuk

Az egyik legfontosabb izmunk- mégis alig tornáztatjuk

A mélymedencei izomzat. Akinek már van gyermeke, pontosan tudja, milyen változásokat hoz létre a várandósság és a szülés ebben az izomcsoportban. Alaposan kinyújtja, meggyöngíti, néha pedig még egyéb sérülések is keletkeznek rajta. Ennek következtében megjelenhet az inkontinencia, kitágul a hüvely, megsüllyedhet a méh. Fájhat a derekunk is. A jó hír az, hogy tornával szinte teljesen helyrehozható.
Nem kell egyedül megküzdened a technológiával – itt a mivagyunk.hu

Nem kell egyedül megküzdened a technológiával – itt a mivagyunk.hu

2026-ban minden a mesterséges intelligenciáról szól... Körülöttünk van, alakítja a munkánkat, a mindennapjainkat, csak éppen senki nem magyarázta el nekünk magyarul, érthetően, hogy mit kezdjünk vele. Eddig.
Ugrás az oldal tetejére