Jelenlegi hely

UV-sugárzás: hogyan védd meg gyermekedet?

Végre itt a várva várt vakáció, megérkezett az első hőhullám is. Hogy az első nyári élmények ne végződjenek hólyagos bőrrel és napszúrással, emlékeztetőül összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!

  • A nap elleni védelem nemcsak a strandon vagy vízparton szükséges, hanem minden olyan helyzetben, ahol napsütés ér bennünket: autóban, tömegközlekedési eszközön utazva, utcán, játszótéren, kertben, erkélyen, napernyő alatt is.
  • 3 éves kor alatti kisgyermeket ne tegyünk ki tartósan közvetlen napsütésnek! Különös elővigyázatosságot igényelnek az egyévesnél fiatakabb csecsemők, őket teljes mértékben óvjuk a közvetlen napsugárzástól.
  • A déli órákban, 11-15 óra között a gyermekekkel együtt húzódjunk árnyékba. A homokozó gyermekek se legyenek a napon! A hosszabb sétákat, játszótéri programot, kerti játékot időzítsük a reggeli vagy a késő délutáni órákra.
  • Világos színű, jól szellőző ruhával, vékony sapkával és jó minőségű napszemüveggel is védjük a gyermekeinket a káros sugárzástól.
  • Kenjük be gyermekeink azon testrészeit, amelyek a ruházaton kívül a napsugárzásnak ki vannak téve (pl. kezek, lábak, arc, fül).
  • Kombinált, széles spektrumú (UV-B, UV-A elleni), magas faktorszámú, mikropigmentet tartalmazó, illatanyagmentes, vízálló, gyermekek számára készült napozószert használjunk.
  • Egy-másfél óránként kenjük be újra őket. Erre akár gyakrabban is szükség lehet fürdés, törölközés vagy nagymértékű izzadás esetén.
  • Ne felejtsük el, hogy sok felület, így a homok és a víz egyaránt visszaveri a napsugarakat és növeli az UV sugárzás erősségét. Figyeljünk arra is, hogy borús időben is magas lehet az UV sugárzás szintje!
  • A nyári hónapokban gyakori az UV riasztás, ami azt jelenti, hogy az adott időszakban az UV sugárzás erősebb a szokásosnál, tehát még rövidebb idő alatt leéghetünk vagy napszúrást kaphatunk, ha nem vigyázunk. A riasztásról mindig tájékoztatják a lakosságot a rádióban, TV-ben és az interneten, az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján is.

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére