TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS, DIGITÁLIS TÉRKÉPPEL, MOST MÁR NYÍREGYHÁZÁN IS

A futás népszerûsége évek óta töretlenül növekszik Magyarországon. Szakemberek szerint nemcsak fizikális, hanem mentális frissességet is nyújt. Erõsebbek és kitartóbbak leszünk tõle, a lélekre gyakorolt hatása pedig felér egy jó terápiával. Ráadásul meg lehet fûszerezni játékokkal, kalandokkal is: ilyen a tájékozódási futás, amelynek egy negyven pontból álló, digitálisan követhetõ pályája most már Nyíregyházán is létezik.

A tájékozódási futás az egyik legõsibb sportág: az õsembernek is az élete függött attól, hogy üldözõi elõl vissza tud-e menekülni védelmet nyújtó barlangjához, vagy eltalál-e számára fontos helyekre. Népszerûsége pedig, azóta is töretlen, hiszen itt szellemi és fizikai feladatot egyszerre kell megoldani. Lényege, hogy a tájfutó egy számára ismeretlen ellenõrzõ pontokból álló pályán halad végig térkép segítségével, és a térképen megjelölt ellenõrzõ pontokat kell megkeresnie a terepen, majd a legrövidebb idõ alatt a célba érnie.

ÚJ FORMÁJA A SZÓRAKOZÁSNAK A

tájfutás fõ eszköze a speciálisan tájékozódási futásra elkészített térkép, mely a turistatérképeknél jóval részletesebb (méretaránya általában 1:15000 vagy 1:10000). Lassan ezt váltják le a digitális térképek, mint például az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás, amelynek elsõ itteni pályáját a nyíregyházi Zelei Ferenc alkotta meg, és amely már 2 hete mindenki számára elérhetõ. Az okostelefonra letölthetõ MapRun alkalmazás egy új formája a szórakozásnak, a tájékozódásnak és a sportnak. Egy digitális formában használható tájékozódási futó térkép, vagyis itt már nincs szükség a nagyméretû papír térképekre.

INGYENESEN ELÉRHETÕ

Ez egy ingyenes alkalmazás, amit okostelefonra kell letölteni. Ennek segítségével könnyen meg lehet nézni, hogy a közelben létezik-e tájfutóknak kijelölt pálya. Aki Nyíregyházán tölti le, az a közelben két ilyet is talál: az egyiket Harangodon, a másikat pedig a Bujtosi Városligetben. Az utóbbi térképe alig két hete érhetõ el – tájékoztatta szerkesztõségünket Zelei Ferenc.

40 PONTBÓL ÁLL

Nyíregyháza elsõ ilyen, a tájékozódási futást kedvelõknek szóló, 40 pontból álló pályája a Bujtost és környékét érinti: a Hunyadi utca–Szegfû utca–Család utca–Jég utca közötti területet, illetve magát a városligetet. Ezen a behatárolt részen 40 megkeresendõ pontot határoztunk meg, amit a digitális térkép is jelez a futóknak. Ez egy úgynevezett szabad pontfogásos pálya, ami azt jelenti, hogy a 40 pont tetszõleges sorrendben érinthetõ. A feladat: az összes pontot megkeresni minél rövidebb idõ alatt, de tetszõleges számú pontokból álló saját pálya is teljesíthetõ. Az idõeredmények és a teljesítés útvonala azonnal megtekinthetõ az alkalmazáson keresztül, és összehasonlítható más futók eredményeivel. A következõ várható helyszín: Sóstói-erdõ, Erdei Tornapálya rajt és céllal.

Forrás: Napló

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

„Átalakítás miatt zárva „ - A modern kamasz nevelése, avagy mit kell tudni a szülő-kamasz konfliktusról és annak kezeléséről?

Statisztikák szerint kb. 1,2 millió kamasz él ma Magyarországon, életkoruk 12-20 év között van. Ez azt jelenti, hogy kb. két millió szülőt érint az ő életük és problémájuk.
"Pesztonkának egy jegyet, legyen szíves!" avagy mozi a 21. században

Szombaton a védettségi igazolvánnyal rendelkezőknek és a velük érkező 18 éven aluliaknak kinyithattak a mozik. Vagyis a 18 év alattiak csak védettségi igazolvánnyal rendelkező felnőtt kíséretében ülhetnek be a filmekre. Vagy tucatszor elolvastam ezt a két mondatot... na ne már!!!
Májusi bakancslista

Ebben a szép tavaszi hónapban új élmények, új lehetőségek, várnak: a szürkeséget megtöri a napfény, végre meleg van, virágillattal telik meg a levegő. A hosszú bezártság után jól esik kimozdulni, szabadtéri programokat tervezni, felfedezni természet szépségeit. Ehhez adunk néhány pofonegyszerű tippet!
Egyedülálló lehetőség óvodáknak, iskoláknak: Várépítő pályázat! Ezt kár lenne kihagynod!

Ha a Ti ovitokra is ráférne a felújítás, vagy az iskolai mosdót kellene rendbetenni, akkor itt a nagy lehetőség: pályázzatok! Az idei évben több, mint 20 vállalat és szervezet csatlakozott a Várépítő pályázat felajánlói közé. Ezzel összesen 13,6 millió forint + ÁFA értékű termékre, 1,9 millió forint készpénzre, és számokban ki nem fejezhető, önkéntes munkában felajánlott szolgáltatásra lehet pályázni.