INGYEN IVARTALANÍTJÁK A KUTYÁKAT

A hazai állatvédõk évek óta elkeseredett harcot vívtak egy komoly ivartalanítási akcióért. Most megvalósul ez a célkitûzés, hiszen tavaly az Agrárminisztérium 96 millió forintot különített el kutyák ivartalanítására. Ezzel a segítséggel a nem kívánt szaporulatok világra jövetelét szeretnék megakadályozni, ezáltal csökkenhet a kóbor és gazdátlan kutyák száma Magyarországon. Az agrártárca a támogatás keretében összesen 20 szervezet, mintegy 3000 kutya ivartalanítását finanszírozza.

A pályázaton a nyíregyházi Állatbarát Alapítvány közel 10 millió forintot nyert, a programban elnyerhetõ maximális összeg 285 kutya ivartalanítására ad lehetõséget. Ez elsõsorban szuka kutyákra vonatkozik, kanok csak komoly indoklással kerülhetnek be a programba, a pályázati kiírás macskák ivartalanítására nem vonatkozik.

Az ivartalanítás mellett a kutyát chippel és veszettség elleni oltással látják el, amennyiben nem rendelkezik vele.

Nem kérhetõ csak chip vagy oltás, az ivartalanítás az alap, a chip és az oltás csak egy kiegészítõ lehetõség. Ha a jelentkezõ pozitív elbírálásban részesül, a mûtét a Nyíregyházi Állatkórházban történik, a kórház által megadott idõpontban.

Nõstény kutyáknál az ivartalanítás egy kisebb hasûri mûtétet jelent. Az operáció egy órát vesz igénybe, gyakorlatilag a gazdi behozza a reggeli órákban az állatot és már délután haza is viheti. Hat hónapos kor alatt nem végezzük el a mûtétet. Fontos tudni, hogy a nõstény kutyák ivartalanításával nemcsak a nem kívánt szaporulat világra jövetelét akadályozhatjuk meg, hanem jelentõs szerepe van az egészségmegõrzésben, hiszen komoly betegségeket elõzhetünk meg a beavatkozással – tette hozzá dr. Pelle György, a Nyíregyházi Állatkórház kórházvezetõ állatorvosa.

Magyarországon több százezer gazdátlan kutya él. A felelõs állattartás hiánya – melynek fontos eleme az ivartalanítás – az Állatbarát Alapítvány Csatorna utcai menhelyének 150 százalékos telítettségén is megmutatkozik. A 140 kutya elhelyezésére alkalmas telepen jelenleg 210 állat él. A menhely lakóinak egyötöde kölyökkutya, többségük még 3 hónapos sincs.

Jelentkezni e-mailben: allatbarat@allatbarat.com