Tájékoztató
a foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatásról
a hátrányos helyzetű álláskereső, súlyosan hátrányos helyzetű
továbbá megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása esetén
Hátrányos helyzetű az a személy, aki álláskereső és
- legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, vagy
- a foglalkoztatás megkezdésekor az ötvenedik életévét betöltötte, vagy
- 25. életévét nem töltötte be (általános csoportmentességi rendelet: 15 és 24 év közötti életkorú), vagy
- a járási hivatal legalább hat hónapja álláskeresőként tartja nyilván, vagy
- a saját háztartásában egy vagy több eltartott személlyel egyedül élő felnőtt, vagy
- 12 hónapon belül gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, illetőleg terhességi gyermekágyi segélyben/csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, vagy ápolási díjban részesült, vagy
- 12 hónapon belül előzetes letartóztatásban volt, szabadságvesztés, vagy elzárás büntetését töltötte vagy
- nappali tagozatos tanulmányait legalább két éve fejezte be, és még nem állt rendszeres fizetett alkalmazásban (rendszeres fizetett alkalmazásnak minősül, ha az álláskereső a nappali tagozatos tanulmányok befejezését követő két év alatt legalább 240 napig munkaviszonyban állt.)
Az 1-8. pontban meghatározott feltételeknek a foglalkoztatás megkezdésének a várható időpontjában kell fennállnia.
Súlyosan hátrányos helyzetű személynek kell tekinteni azt a személyt, aki legalább 24 hónapja álláskereső, vagy azt a hátrányos helyzetű személyt, aki legalább 12 hónapja álláskereső.
A bértámogatás megállapítása során megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a személyt, aki testi vagy szellemi fogyatékos, vagy akinek az orvosi rehabilitációt követően munkavállalási és munkahely-megtartási esélyei testi vagy szellemi károsodása miatt csökkennek.
A támogatás mértéke, időtartama
A támogatási feltételek teljesülése esetén vissza nem térítendő támogatás nyújtható a támogatással érintett munkavállaló foglalkoztatásához:
- Hátrányos helyzetű álláskereső munkaviszony keretében történő foglalkoztatása esetén a támogatás a munkabér és a ténylegesen átutalásra kerülő szociális hozzájárulási adónak legfeljebb 50%-ának megfelelő összeg, legfeljebb egy év időtartamra, súlyosan hátrányos helyzetű álláskereső esetén legfeljebb kétévi időtartamra.
- Megváltozott munkaképességű személy munkaviszony keretében történő foglalkoztatása esetén a munkabér és a ténylegesen átutalásra kerülő szociális hozzáárulási adónak legfeljebb 60%-ának megfelelő összeg, legfeljebb egy év időtartamra, súlyosan hátrányos helyzetű álláskereső esetén legfeljebb kétévi időtartamra.
- A szövetkezetekről szóló törvény szerinti szociális szövetkezet munkaadó esetében a támogatás mértéke a munkabér és a ténylegesen átutalásra kerülő szociális hozzájárulási adó legfeljebb 70%-nak megfelelő összeg.
A támogatás igénybevételével egyidejűleg ugyanazon személy foglalkoztatására tekintettel adókedvezmények, például a Rehabilitációs kártya valamint a Munkahelyvédelmi Akcióterv által nyújtott kedvezmények is érvényesíthetőek.
A foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatás igénylése
A támogatás a foglalkoztatást megelőzően benyújtott kérelem alapján állapítható meg, tehát nem szabad megkötni a munkaszerződést az igénylés előtt. A kérelmet a munkaadó által foglalkoztatni kívánt személy lakóhelye, tartózkodási helye vagy ennek hiányában értesítési címe szerint illetékes járási munkaügyi hivatalhoz lehet benyújtani.
A támogatás elbírálása, folyósítása
A támogatás mértékéről, időtartamáról, a támogatás részletes feltételeiről a munkaadó és a járási hivatal hatósági szerződést köt.
FORDULJ A JÁRÁSI MUNKAÜGYI HIVATALHOZ ÉS KÉRDEZZ RÁ, HOGY A MUNKÁLTATÓ UTÁNAD IGÉNYBE VEHET-E BÉRTÁMOGATÁST ÉS HA IGEN: MILYEN FELTÉTELEKKEL!
Az állásinterjú során - mellékesen - megemlítheted, hogy ha rád esik a választás, a munkáltató milyen kedvezményekben részesülhet.
Forrás: www.aszf.hu