Jelenlegi hely

Ha kapnál napi 1 órát ajándékba, magadra fordítanád?

Többször elgondolkodom azon, hogy vajon biztosan magukra fordítanák, hasznosan töltenék-e az extra időt a pácienseim? - Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása

Tényleg csak az idő hiányán múlik, hogy elmarad a napi testmozgás, vagy hogy keveset alszunk?

Sajnos amikor az orvosi rendelésen az életmódváltás fontosságára vagy a testmozgás beiktatására hívom fel betegeim figyelmét, hitetlenkedő tekintetekkel szembesülök.

Nincs-nekem-időm-edzőterembe-járni

 mantrák szinte naponta elhangoznak a rendelőben.

Gyakorló orvosként, családanyaként számomra is nagy kihívás beosztani az időmet, így át tudom érezni az időhiányban-szenvedek problémát. Instant receptet nem tudok felírni, hogyan legyen időd magadra, azonban elbújtatott 10-15 perceket biztosan találsz a napodban! (Mennyi is a képernyő előtt töltött időnk?)

Amit most belefektetsz az egészséged megőrzésébe, aktuálisan is és később is kedvező hatása lesz. Miért kellene megvárni egy komoly betegséget, hogy észre vedd tested jelzéseit? Téves azt gondolni, hogy csak mással történhetnek rossz dolgok!

Szűrővizsgálatokkal, éves vérvételi kontrollokkal számos rejtett betegséget vagy betegség megelőző állapotot felismerhetünk. Ilyenkor még van idő cselekedni. Sokszor a lappangó cukorbetegséget az első szívinfarktus kapcsán diagnosztizálják. Aki szerencsésebb, annál egy rutin vér- és vizelet vizsgálat során ez kiderül, még mielőtt egy agyi- vagy szív-érrendszeri katasztrófa beütne.

Tudva levő, hogy a néma gyilkosként is emlegetett kórkép, azaz a cukorbetegség alattomosan teszi tönkre a szervezet ereit a felgyorsult érelmeszesedés következtében. A cukorbetegek életkilátásait a szív-érrendszeri szövődmények határozzák meg. Elejét lehetne venni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a helyes táplálkozással, illetve ha felhagynánk a mozgásszegény életmóddal. 

Az elhízás megelőzésével tucatnyi betegség elkerülhető lenne!

Sőt, bizonyos mértékű elhízást már gyógyszeresen indokolt kezelni, mert egy krónikus gyulladásos állapotot fenntartva előbb-utóbb komoly betegségekhez vezet.

Gondold át a prioritási sorrended és változtass, ha szükséges! Ha felszabadul egy-egy órád: gondolj magadra, a testedre, az egészségedre!

Jusson időd mozgásra, szűrővizsgálatokra, hiszen akiknek fontos vagy, sokáig szeretnének Rád számítani!

Dr Gyöngy Andrea
belgyógyász, diabetológus
https://cukormentesmesek.webnode.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

7 őszi film, amit látnotok kell!

7 őszi film, amit látnotok kell!

Őszi hangulatú filmek közül rengeteg olyan akad, amelyek tökéletesen visszaadják az évszak borongós, melankolikus vagy épp varázslatos oldalát. Íme néhány ajánlás, amelyek garantáltan segítenek ráhangolódni az őszre.
10 tipp egy kedvessebb élethez

10 tipp egy kedvesebb élethez

A Kedvesség Világnapját (World Kindness Day) minden évben november 13-án ünneplik, és célja, hogy világszerte előmozdítsa a kedvességet és az emberek közötti megértést.
Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Kisgyerekkorom óta nagy rajongója vagyok a Halloween-nek, és örömmel látom, hogy egyre több Halloween buli és hagyomány épül be itthon is.
Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel a gyorsabb a gyógyulás

Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel gyorsabb a gyógyulás

A csecsemők náthája jellemzően nem számít súlyos betegségnek, mivel azonban az alvásra és az étkezésre is hatással van, az egész családot megviseli. Hogyan segíthetsz gyermekednek, hogy jobban érezze magát? Összeszedtük azokat a javaslatokat, amivel megkönnyítheted a náthás időszakot és gyorsíthatod a gyógyulást.
Ugrás az oldal tetejére