A diagnózis felállítása után a családok sokszor nem tudják kihez forduljanak, mitévők legyenek.
Az autizmus nemcsak bizonyos képességek, készségek elmaradásával, hanem a viselkedésben megjelenő nehézségekkel is jár. Ezek a nehézségek a mindennapi életet is áthatják, és nagyon széles körben megjelennek.
Szembesülhetünk szülőként az önállóságot érintő nehézségekkel, étkezési zavarokkal, alvási nehézségekkel, játék során megjelenő zavarokkal, a legtöbbször kommunikációt érintő problémákkal. A mindent átható nehézségek sok esetben a szociális élethelyzetekben megjelenő problémákkal is párosulnak. Szülőként azzal szembesülhetünk, hogy ezekre a viselkedésben megjelenő tünetekre nem tudunk hatékony megoldást vagy segítséget adni gyermekünknek. Az autizmus okozta tünetek, a családok egész életére és annak minden tagjára kihatnak, a megjelenő problémák igen széleskörűek.
Az autizmus spektrum zavar az orvostudomány mai álláspontja szerint nem gyógyítható, de megfelelő, evidencia alapú terápiák mellett és a környezet támogató hozzáállásával fejleszthető és segíthető, ami által mind az érintett személy, mind pedig család életminősége javul.
Autizmusban való érintettség esetén a családoknak érdemes az alábbi segítségek felé fordulni:
- Készségfejlesztés (kognitív, kommunikációs, szocio-kommunkációs és egyéb területeket érintő) evidencia alapú terápiák segítségével.
- Szülői tudásbázis bővítése, mellyel jobban megismerhetjük gyermekünk nehézségeit és könnyebben segíthetjük a hétköznapokban.
- Szülői, támogató közösségekhez való csatlakozás.
- Olyan kikapcsolódást nyújtó programok megtalálása, ahol a család minden tagja jól érezheti magát.
- Szükség esetén támogató segítség kérése.
Kádárné Szántó Nikolett
A "Lásd a világot autista szemmel" Egyesület elnöke
- Pécsimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges