Jelenlegi hely

Miért fontos a babahordozás és a megfelelő babahordozó eszköz?

Azzal, hogy a babát a testünkön hordozzuk, megkönnyítjük számára az új világba érkezés utáni alkalmazkodást, mert az újszülött az összes érzékszervével, bőrkontaktussal, szaglással, látással, hallással érzékelheti az őt hordozó személyt.

Miért fontos a babahordozás?

A hordozásnak számos élettani előnye is van, melyek közül kiemelek néhányat:

• A babahordozó eszközben felvett fiziológiás testtartás, az enyhe terpeszbe húzott, térdben hajlított lábtartás optimálisan hat a csípőfejlődésre.

• A hordozás a teljes mozgásszerv-rendszerre jótékony hatású, élénkebb a baba vérellátása, ami segíti a csontok, az izmok és az ízületek fejlődését.

• A hordozó személy teste mintegy ritmusforrásként stimulálja a létfenntartó funkciókat ezáltal minimálisra csökkentve a bölcsőhalál előfordulását.

• A szülő teste termosztátként működik, hőségben vagy láz esetén hűti, hidegben pedig melegíti a gyermeket.

• A hordozás kielégíti a baba testkontaktus iránti igényét, a gyermek sírás nélkül kinyilváníthatja igényeit és érzéseit, amikre azonnal választ kap, kialakul az az ősbizalom és magabiztosság benne, ami szükséges az emberekkel és a későbbi, esetleg szorongáskeltő helyzetekben való boldoguláshoz, a hordozás tehát megteremtheti az egészséges személyiségfejlődés alapjait.

• A hordozott babához többet beszélnek, ami további előnyöket jelent a beszédfejlődés szempontjából, illetve a baba szemmagasságban vesz részt a felnőtt társadalmi helyzetekben is, ami számára előnyt jelenthet a későbbi szociális viszonyok felmérésében.

Miért fontos a megfelelő babahordozó eszköz?

Az újszülött C betűt formázó gerinccel születik, ebből alakul ki a különféle mozgásformák elsajátítása során a felnőtteket jellemző dupla S alakú gerincoszlop: mikor a baba már tartja a fejét, akkor kialakult a nyaki görbület, háti szakasz domborulata a mászással párhuzamosan jön létre, míg az ágyéki részeken az állás és járás elsajátításának következtében alakulnak ki a megfelelő görbületek.

Mivel az újszülött még képtelen megtartani saját súlyát, ezért a hordozás során az a célunk, hogy a gerinc számára lehető legjobb megtámasztást biztosítva tehermentesítsük váz-izomrendszerét a saját testsúlya alól, és csípők optimális fejlődését is elősegítsük. Olyan hordozóeszközt érdemes választani, amelyben a baba testtartása megfelel a fenti ábrán látható kritériumoknak.

Dr. Bereczki- Barna Szilvia

a ClauWi Hordozóiskola okleveles babahordozási tanácsadója

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére