Jelenlegi hely

A magyar családok közel 60 százalékában az édesanya végzi a gyermek körüli feladatokat

A magyar családok közel 60 százalékánál a gyermek körüli gondozási feladatokat nagyrészt, vagy teljes egészében az édesanya végzi,

A családok 40 százalékánál az édesapák is egyenlő részt vállalnak azokból - derül ki abból a reprezentatív felmérésből, amelyet a Sudocrem megbízásából 600 ember bevonásával készített el az Ipsos.

Az eredményeket ismertető keddi budapesti sajtótájékoztatón Závecz Tibor, az Ipsos Zrt. véleménykutatási igazgatója kiemelte: a párkapcsolatban élő, 6 évnél fiatalabb gyermekkel vagy gyermekekkel rendelkezőket kérdezték meg, kinek a feladatkörébe tartozik a kisgyermekek etetése, fürdetése, pelenkázása, vagy épp altatása.

Az "elméletet" tekintve a kisgyermeket nevelő családokban a szülők hasonlóan gondolkodnak arról, hogy a kicsik körüli teendők kinek a feladatkörébe tartoznak. A válaszadók döntő többsége, 68-77 százaléka (attól függően, hogy milyen feladatról van szó) úgy véli, hogy a gyerekek gondozása közös feladat kellene hogy legyen, amelyben az anya és az apa egyforma súllyal vesz részt.  Ebben a férfiak és a nők véleménye nem tér el egymástól. A válaszadók fennmaradó része szerint a gyermekgondozás inkább, vagy teljes egészében az anya dolga.

Závecz Tibor hozzátette ugyanakkor: sem a nők, sem a férfiak nem gondolják úgy, hogy a gyerekek gondozása inkább vagy teljes egészében az apa feladata lenne. A felsorolt feladatok (gyermek etetése, altatása, öltöztetése, fürdetése, pelenkázása) közül a fürdetés az, ahol egyáltalán felmerül, hogy többnyire vagy egészében az apa végezze ezt a tevékenységet. A megkérdezettek 5 százaléka szerint a fürdetés inkább a férfiak dolga kellene, hogy legyen.

A válaszadók elsősorban a pelenkázást és az öltöztetést tartják az anyák kompetenciájába tartozó feladatnak (31-32 százalék). Az altatást és etetést 27-28 százalék, a fürdetést pedig 18 százalék delegálná csaknem kizárólag a nőknek.

Megjegyezte, hogy a mindennapi gyakorlat az elmélettől eltérő képet mutat: a kisgyermekes családokban a - az ideálisnak tartott "egyenlő teherviseléshez" képest - a teendők többsége az anyákra hárul.

A férfiak körében nem volt olyan, aki - állítása szerint - a gyermek körüli teendők többségét intézte volna. 16 százalék szerint az anya végzett minden feladatot, további 71 százalék szerint pedig nagyon sokat segített az anya a gyermek körüli teendőkben. Mindez arra utal, hogy az apák elismerik az anyák gyermekek gondozása terén tett erőfeszítéseit - mondta Závecz Tibor.

A Sudocrem kutatásában a nők 10 százaléka nyilatkozott úgy, hogy mindent maga intézett a gyermek körül, további 17 százalék pedig, hogy majdnem mindent. Az apa részéről közepes mértékű segítséget 26 százalék, jelentős támogatást pedig 46 százalék érzékelt.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére