Hamvazószerda, a nagyböjt kezdete

Hamvazószerda keresztény ünnep, a farsangi időszak utáni első nap, és a Húsvét előtti 40 napos nagyböjt kezdete.

Április 4-től, Húsvét vasárnaptól visszaszámolva (a vasárnapokat levonva - az Úr napján nincs böjtölés) a negyven napos nagyböjt 2021-ben február 17-én szerdán kezdődik.

Kép forrása: Szentkut.hu

A hamuval hintés ősi keresztény szertartás, melyben bűnbánatuk jeleként az őskeresztények hamuval szórták meg fejüket.

Hamvazószerdán és azt követő vasárnap a katolikus pap megszentelt hamuval (előző évi virágvasárnapi körmeneten használt barka hamuja) keresztet rajzol a hívek homlokára és ezt mondja: "Emlékezzél ember, hogy por vagy és porrá leszel!" vagy  „Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az Evangéliumban”.
II. Orbán pápa rendelte el 1901-ben ben, hogy a papok minden keresztény homlokát hamuval kenjék meg ezen a napon, ez a szokás a katolikusoknál mindmáig fennmaradt. A hamvaztatás az elmúlást és a bűnbánatot jelképezi.

Hamvazószerda és nagypéntek szigorú böjti nap a keresztények körében, melynek betartását 14 éves kortól kéri az egyház. Ezeken a napokon tilos húst enni, napi háromszori étkezés engedélyezett, egyszer lehet bőségesen étkezni. A hústól való tartózkodás a nagyböjti időszakban a pénteki napokra is vonatkozik.

Hogy jön ki a 40 napos böjt, amikor Hamvazószerda és Húsvét között több, mint 40 nap van?

Hamvazószerda mozgó ünnep, ami azt jelenti, hogy minden évben más napra esik a kezdete és a vége. Húsvétot a tavaszi napéjegyenlőséget (március 21.) követő holdtölte utáni vasárnap ünnepeljük, innen visszaszámolva, és a vasárnapokat kihagyva jön ki a 40 nap. A vasárnapok böjttiltó napok, azokat nem számoljuk, nem részei a 40 napos böjtnek. A XI. századtól lett  hamvazószerda a nagyböjt kezdete.

Régen igyekeztek, hogy hamvazószerdáig elfogyasszák a farsangi időszakból maradt, főként zsíros ételeket. Nagyböjtben nem főztek zsírral, húst és zsíros ételeket nem ettek. Tilos volt a hangoskodás, mulatozás, így ebben az időszakban esküvőt sem tartottak.

A nagyböjt a keresztények számára lehetőség a változásra, a megbocsátásra, lelki elmélyülésre, bűnbánatra, az imádságra, a szegények segítésére, felkészülés a megváltás örömünnepére.

Forrás: Magyar Katolikus Egyház, Wikipédia

M. Andi - Monorimami

Tulipán, szabadnap, elhízás elleni kampány: avagy hogyan ünnepli a világ a Nőnapot

Sztrájktól az állami derék-méret felmérésig... világkörüli csatangolásunkban a Nemzetközi Nőnap szokásait néztük meg, ki hogyan ünnepli. Még ebben a több mint száz éve egységesnek tűnő ünnepben is hatalmas eltérések vannak világszerte.
Évente ünnepeljük a világban, 112 éves, ki az?

A Nemzetközi nőnap! Ugyan máig sokan azzal próbálnak kivonulni a Nőnapi nemzetközi virágosítási kampányból, hogy kommunista ünnep, de messze áll ettől az érvtől az igazság. Több köze van hozzá sztrájkoknak, választási jognak és a mimózának, mint eredetének a kommunistákhoz.
Lélekfrissítő történetek 2.

Egy jó történet tanít, megerősít, beszélgetésre késztet, összekapcsol másokkal. Ezek a tanulságos, szívhez szóló történetek az élet dolgairól szólnak, útravalók a mindennapokban.
Mától ellenőriznek és büntethetnek a hálapénz miatt, ha adsz, ha kapsz

Mától elköszönünk egy újabb több évtizedes megkövesedett rendszertől, a hálapénztől. Jól gondold meg, hogy mától mivel köszönöd meg orvosodnak, szülésznődnek vagy éppen a család egyik tagját ápoló egészségügyi dolgozónak a segítségét.