Nyíregyháza önkormányzata, százszázalékos, vissza nem térítendõ támogatást nyert az „Egészségügyi alapellátás fejlesztése Nyíregyházán – II. ütem” címû uniós támogatású pályázat megvalósítására (az Európai Regionális Alap társfinanszírozásával)
KÉT KOMPLEX FELÚJÍTÁS
A pályázati program megvalósításával az önkormányzat célja, hogy az egészségügyi alapellátást biztosító intézmények szolgáltatásainak és infrastrukturális feltételeinek korszerûsítését, a hozzáférés egyenlõtlenségeinek mérséklését megvalósítsa. A pályázat keretén belül két – egy belvárosi és a rozsrétszõlõi – intézmény komplex felújítása, átalakítása valósulhat meg, szem elõtt tartva az akadálymentesítést és energiahatékonyságot is.
KÖVETKEZETES MUNKA
Mielõtt a fejlesztéseket részleteznénk, érdemes visszapillantani, illetve átfogóan szemlélni a területet. – Az egészségügyi alapellátás terén az elmúlt 9 évben következetes munka és építkezés folyik – mondta kérdésünkre Jászai Menyhért. A város alpolgármestere hozzátette: az intézményrendszer felújítása és bõvítése mellett – melynek egyik hangsúlyos eleme volt az úgynevezett „kis SZTK” modernizációja – ennek más elemei is vannak, például a nálunk elsõk között bevezetett 24 órás ügyelet, a nyilvános, elérhetõ helyeken lévõ defibrillátorok bõvülõ rendszere, a szûréssel kapcsolatos rendezvények finanszírozása. De éppen ilyen fontos része a stratégiai gondolkodásnak a háziorvosokkal való folyamatos konzultáció, amit kiegészítenek a szakmacsoportokkal történõ egyeztetések.
VÁROSI SEGÍTSÉGGEL
Ami az infrastrukturális fejlesztéseket illeti: a már említett Városi Rendelõintézet mellett különbözõ uniós programok révén újítottunk fel 2014-re és 2017-re összesen 21 rendelõt a Szent István utcától a Vay Ádám körúton át az Ungvár sétányig, de saját forrásból is bõvítjük a rendszert, amire tavalyi példa a kórházzal szemben újonnan létrehozott két rendelõ – folytatta a részletezést az alpolgármester. – Emellett hosszú évek óta mûködtetjük egyedülálló módon az úgynevezett ETAP programot (teljesebb nevén: Egészségügyi Támogató Alap), melynek keretében városi forrásokra pályázhatnak a háziorvosok, s az õ társfinanszírozásukkal valósíthatnak meg számukra fontos fejlesztéseket – ez is nagyon népszerû a több mint 100 praxis körében. Ezek csupa olyan programok, amik az õ támogatásukat is élvezik, végsõ soron a lakosság hasznára. Ennek a gondolkodásmódnak és cselekvéssorozatnak a folytatása a Csillag és Fenyõ utcai beruházás – jelezte Jászai Menyhért.
3+4 A CSILLAGON
Ami a belvárosi fejlesztést illeti, a referatúra tájékoztatása szerint a Csillag u. 4–6. szám alatti, jelenleg használaton kívüli ingatlanon található épületek felújítása, átalakítása tervezetten õszre fejezõdhet be. A két épület átalakításával, funkcionális összeépítésével 3 felnõtt körzeti orvosi rendelõ, valamint 4 védõnõi szolgáltatás jöhet létre. Az utólagos hõszigetelés, illetve nyílászáró- és tetõcsere mellett a szennyvízvezetékek is újak lesznek, csakúgy, mint az épületvillamossági rendszer.
EZ TAVASZRA KÉSZ LEHET A
Fenyõ u. 1. szám alatti, jelenleg mûködõ, 1 körzeti orvosnak helyet biztosító ingatlanon található épület felújítását, átalakítását követõen +1 védõnõi szolgálat áttelepítése valósulhat meg. A fejlesztés része a belvárosihoz hasonlóan az utólagos hõszigetelés, a nyílászárók cseréje, így az épület energetikai korszerûsítése, valamint a régi, még azbeszt szennyvízvezetékek cseréje. Itt nemrég írták alá a kivitelezõi szerzõdést, a beruházás 2020. tavaszra fejezõdhet be. ESZKÖZBESZERZÉSRE IS JUT A bontással mostanában induló felújítások során természetesen mindkét ingatlan akadálymentesítése is megvalósul. A pályázati felhívás lehetõséget ad arra, hogy az infrastrukturális beruházás mellett eszközbeszerzés is történjen, így a fent említett ingatlanokhoz kapcsolódóan az egészségügyi szolgáltatást biztosító eszközöket, berendezéseket is beszereznek.
Forrás: Napló