Jelenlegi hely

Elkészült a szülői kérdőív a koragyermekkori program keretében

A szülői kérdőívet a gyermek 1 hónapos és 6 éves kora között összesen 12 alkalommal kell a szülőknek kitölteniük.

 Elkészült a szülői kérdőív az uniós támogatással megvalósult koragyermekkori program keretében, valamint a gyermek-alapellátás szakembereinek szóló két módszertani útmutató és a tesztelés alatt álló informatikai rendszer, amelyek az új szűrőrendszer alapját képezik - közölte a projektgazda Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) csütörtökön, a program zárórendezvényének napján az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a koragyermekkori program eredményei időben és megbízhatóan jelzik majd a veszélyeztetett kisgyermekek körét, azt várhatóan a jövő év első félévében vezethetik be.

A közleményben idézték Fogarasi Andrást, a projekt szakmai vezetőjét, aki felhívta a figyelmet arra: hosszú távon az a legfontosabb, hogy minél korábbi életkorban történjen meg az ellátásra szoruló gyermekek kiszűrése. "Azért lényeges ez, mert az első három évben - azon belül is a csecsemőkorban - megkezdett fejlesztés sokkal hatékonyabb, mint bármilyen későbbi időszakban" - mondta a szakember.

A projekt legfontosabb eleme a szülői kérdőív, amely bevonja a szülőt is a szűrés folyamatába, az ő megfigyelései, tapasztalatai nagyon fontosak a fejlődés menetének, illetve megakadásának meghatározásához. A szülői kérdőívet a gyermek 1 hónapos és 6 éves kora között összesen 12 alkalommal kell a szülőknek kitölteniük. Ehhez kapcsolódik még három kiegészítő életkor azoknak a gyermekeknek az esetében, akiknél a szülői kérdőív, illetve a vizsgálatok eredménye után valamilyen fejlődési zavar gyanúja merül fel.

Lányok

Függetlenül attól, hogy a szülői kérdőívet elektronikusan vagy papíron töltik ki, az információkat rögzítik az Egységes Védőnői Informatikai Rendszerben (eVIR), amely a gyermek ellátásával kapcsolatban minden egyéb adatot is tartalmaz majd.

Az eVIR számos szolgáltatást nyújt a szülők számára is, amihez a védőnőtől tudják megkérni az ügyfélkapus hozzáféréssel biztosított láthatósági, illetve a szülői kérdőív esetében a szerkesztési jogosultságot. A szülőnek lehetősége nyílik így gyermeke egészségügyi adatainak folyamatos nyomon követésére. A többi között figyelemmel követheti, hogy gyermeke milyen életkorhoz kötött kötelező védőoltásokat kapott meg, a betegségeit, a védőnő által feltöltött leleteket, a védőnői látogatások, tanácsadások eseményeit, az életkorhoz kötött kötelező szűrővizsgálatok eredményeit. Bármikor megtekintheti a kórházi védőnő által kitöltött adatokat, az újszülöttkori adatokat, továbbá kitöltheti a szülői kérdőívet és láthatja annak kiértékelését is.

A tájékoztatás szerint mindehhez további fontos elemként kapcsolódik két - védőnőknek, házi gyermekorvosoknak és gyermekeket is ellátó háziorvosoknak készült - módszertani útmutató is.

Szentes Tamás, az ÁEEK főigazgató-helyettese szerint az említett fejlesztések és sok más, a projekt keretében kidolgozott elem abban segít, hogy a jövőben hatékonyan nyomon követhessék és segíthessék a gyermekek fejlődését, és idejében felfedezzék, ha olyan probléma merül fel, amely beavatkozást igényel.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére